Przebarwienia skóry są najczęstszym zaburzeniem polegającym na zmianie jej odcienia praktycznie na każdej części ciała. Zwykle są to małe bądź duże plamy i znamiona o różnym kształcie i barwie. Istnieją przebarwienia wrodzone czyli te, które mamy od urodzenia oraz nabyte z powodu zbyt mocnego promieniowania UV (oczywiście zdarzają się też inne przyczyny, bardziej poważne dla zdrowia). Medycyna estetyczna jest w stanie pomóc osobie walczącej z przebarwieniami, niestety jednak gdy nie ma gwarancji że plamy nie powrócą a także czy zostaną całkowicie zlikwidowane.
Powody pojawiania się przebarwień
Plamy na twarzy pojawiają się, gdy aktywuje się melanina- barwnik chroniący nas przed szkodliwymi promieniami słońca. Gdy wystawimy się na działanie promieni nasza skóra przyciemnia się. Prawidłowe działanie barwnika polega na nabieraniu równego kolorytu a nie występowania szeregu plamek i znamion. Pojawienie się ich świadczy o nadmiarze, braku lub nierównym rozmieszczeniu melatoniny w skórze.
Jak poradzić sobie z przebarwieniami?
Przebarwienia zwykle występują w widocznych miejscach, np. na twarzy i wywołują dyskomfort u osoby z taką niedoskonałością. Należy wybrać się do specjalisty, który pomoże nam w wybraniu i przeprowadzeniu kuracji, która wyrówna nam koloryt skóry. Istnieje także wiele preparatów rozjaśniających skórę więc warto od nich rozpocząć nasze zabiegi. Pamiętać należy o obowiązkowym smarowaniu skóry kremem z wysokim filtrem 50 SPF. Jeśli nadal borykamy się z przebarwieniami należy zastanowić się nad wyleczeniem skóry za pomocą lasera CO2, dermabrazji i peelingów chemicznych. Warto też znaleźć dobrego lekarza medycyny estetycznej aby mógł zaplanować kurację indywidualną, dopasowaną do problemu skórnego. Świetnie sprawdza się połączenie lasera bromkowo-miedziowego i lasera Q-switch.
Także dermatolog może pomóc nam w doprowadzeniu swojej skóry do normalności i właściwie pierwsze nasze kroki powinny iść w jego kierunku aby zdiagnozować przyczynę i ewentualnie zagrożenia jakie ze sobą niesie nas przypadek.
Kuracja powierzchniowa u lekarza polega na smarowaniu przebarwień środkami rozjaśniającymi. Klasycznym lekiem jest hydrochinon podawany w różnym stężeniu (od 1,5 do 8%). Najlepiej działa na świeże plamy i należy go używać przez okres kilku tygodni.
Popularnym środkiem stosowanym od lat 80 jest kwas azelainowy w celu pozbycia się przebarwień potrądzikowych i pozapalnych jednak powodować on może skutki uboczne w postaci pieczenia i zapalenia skóry.
Leczenie głębokie dotyczy dużych zmian barwnikowych i tyczy się zwykle korzystania z chemabrazji. Polega na złuszczeniu naskórka kwasem glikolowym, trójchlorooctowego (TCA) albo kojowym. Kwas glikolowy reguluje pigmentację w skórze. Najskuteczniejsze i najczęściej stosowane są peelingi łączące te trzy specyfiki.
Istnieje wiele różnych metod usuwania przebarwień na skórze z których możemy skorzystać. należy pamiętać, że nie ma sytuacji bez wyjścia i należy śledzić nowinki z dziedziny medycyny estetycznej.
.